В Лаборатория по микробиология се извършва диагностика на широк спектър от бактериални, микотични и вирусни инфекции (инфекции на сърдечно-съдовата система, инфекции на горни и долни дихателни пътища, уроинфекции, инфекции на гастро-интестиналния тракт, нервна система, полово-предавани инфекции, раневи инфекции, инфекции на кожа и сетивни органи), включително инфекции, причинени от трудни за изолиране микроорганизми: анаеробни бактерии, Clostridium difficile, Helicobacter pylori, Campylobacter spp., Legionella spp., Mycoplasma spp., Chlamydia spp., Ureaplasma spp., Treponema pallidum (сифилис), Borellia burgdorferi (Лаймска болест), Mycobacterium tuberculosis и др.
Лабораторията разполага с възможности за диагностика на по-редки микотични инфекции като инвазивна белодробна аспергилоза, мукормикоза и др. Екипът от висококвалифицирани медицински специалисти с доказана отлична експертиза в областта на диагностиката на инфекциозните заболявания осъществява и консултантска дейност при провеждането на антимикробна терапия на проблемни за лечение бактериални и микотични инфекции.
Широките диагностични възможности на структурата са резултат от прилагането както на класически, така и на съвременни молекулярно - генетични и иновативни методи. Комплексното им използване позволя експресна идентификация на микробните причинители, бърза диагностика на инфекциите и предоставяне на резултат с високо качество. Използването на напълно автоматизирани PCR системи (QIAGEN, Germany; GeneXpert System, Cepheid) правят възможно предоставяне на експресен резултат за туберкулоза, както и комплексна диагностика на инфекциите на дихателната система, гастро-интестиналния тракт и централната нервна система чрез едновременна детекция в клиничния материал на над 20 патогена според вида на инфекцията.
Иновативната система за идентификация на микроорганизми MALDI Biotyper Sirius (Bruker, Germany), с която разполага лабораторията, дава възможност за експресна идентификация (до 20мин.) на бактерии и гъбички директно в положителни кръвни проби при пациенти с инфекции на кръвта, без да е необходимо предварителното изолиране на микроорганизмите в изкуствени хранителни среди. Този апарат позволява много рано във времето да се постави точна микробиологична диагноза при живото-застрашаващи инфекции в критично болни пациенти и да се назначи антибиотично лечение съобразено с микробната идентификация, преди получаване на резултата от антибиограмата. Използването на MALDI Biotyper Sirius драстично съкращава стандартното време за диагноза с 24 до 48 ч. при предоставяне на висококачествен резултат. Рутинното използване на апарата позволява да се подобри крайния изход при пациентите и да се редуцира използването на неподходящи широкоспектърни антибиотици.
Диагностичната дейност на Лабораторията е обезпечена от наличието на съвременна и високотехнологична апаратура: мас спектрометър MALDI Biotyper Sirius (Bruker, Germany) за експресна микробна идентификация, автоматизирана система за идентификация на микроорганизми и изпитване на чувствителност към антибиотици Phoenix, BD; 4 Real Time PCR апарата (Sacace, Italy; QIAGEN, Germany; GeneXpert System, Cepheid); 3 автоматизирани системи за апаратно инкубиране на хемокултури Bactec, BD; апарат за серологична диагностика по метода ELISA (EUROIMMUNЕ, Germany); имунологичен анализатор LIAISON XS, DiaSorin; анализатор HB&L UROQUATTRO за определяне на бактериален растеж в урина, стерилни и нестерилни течности.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
2D и 3D лапароскопска апаратура;
4D ехографски апарата;
Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
Най-съвременна техника за генетични тестове;
Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
Доплер-ехограф от последно поколение;
Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
Лаборатория по транслационна медицина;
Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В лабораторията се провежда практическото обучението на студенти по Медицина, Дентална медицина, Фармация и Медицински лаборанти, както и на докторанти.
В лабораторията се провежда следдипломно обучение на магистър-лекари по клинична специалност Клинична микробиология, както и на лица с висше немедицинско образование по клинична специалност Лабораторна микробиология.
В лабораторията се осъществяват дейности, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Интересно
Лабораторията по микробиология към УМБАЛ “Света Марина“ ЕАД - Варна предлага специализирана диагностична дейност от трето, най-високо ниво на компетентност според Националния стандарт.
Началник лаборатория и Началник Направление „Медико-диагностични лаборатории“ - Придобива специалност по микробиология през 2006г., образователна и научна степен „Доктор“ през 2009г. и магистърска степен по здравен мениджмънт през 2018г. Има проведени специализации и курсове в областта на медицинската микробиология в Германия и Гърция. Професионалните й и научни интереси са свързани с проучвания на бактериалните механизми на резистентност към антимикробни средства, инфекциите на кръвта, инфекции в имунокомпрометирани пациенти, вътреболнични инфекции и лечението на инфекции, причинени от множествено резистентни бактерии.
Проф. Т. Стоева е член на антибиотичната комисия и комисията по контрол на вътреболничните инфекции в УМБАЛ „Света Марина“, от 2019г. е член на Експертния съвет по Микробиология към Министерството на Здравеопазването. Член е на Българската Асоциация на микробиолозите и Европейското общество по клинична микробиология и инфекциозни болести.
Придобива специалност по микробиология през 2008 г. и образователна и научна степен „Доктор“ през 2013 г. Член е на антибиотичната комисия към УМБАЛ „Света Марина“. Основните й научни интереси в медицинската микробиология са свързани с диагностиката и етиотропното лечение на инфекциите, причинени от Грам-отрицателни неферментиращи бактерии и генетичните основи на антибиотичната резистентност.
Придобива специалност по микробиология през 2019 г. и образователна и научна степен „Доктор“ същата година. Научните й и професионални интереси са в областта на антибиотичната резистентност в клинично значими Грам - отрицателни бактерии. Член е на Българската Асоциация на Микробиолозите.
Специализант по микробиология към лабораторията и редовен докторант към катедра „Микробиология и вирусология“ на МУ-Варна. Основните му професионални и научни интереси са в областта на медицинската микология, антимикробна резистентност и инфекциите при пациенти след стволово-клетъчна трансплантация. Специалист по Клинична микробиология от 2024 г. Член е на Българската Асоциация на Микробиолозите.
Придобива специалност по микробиология през 1994 г. Професионалните й интереси са в областта на диагностиката и лечението на инфекциите на уринарния тракт и проблемната резистентност на най-честите причинители на този тип инфекции.