Акценти
Клиника по нуклеарна медицина и метаболитна терапия е единствена по рода си в Североизточна България и извършва високоспециализирани дейности - ПЕТ/КТ и СПЕКТ/КТ изследвания и сцинтиграфии, както и диагноза и лечение на заболявания на щитовидната жлеза.
ПЕТ сканирането се използва като медицински метод, за да покаже съществуващи или потенциални проблеми на клетъчно ниво. Това помага на лекарите да открият и диагностицират сложни системни заболявания като рак и мозъчни заболявания.
Това се случва, защото при изследването се използват бързоразпадащи се радиоктивни маркери, които попадат в органите и тъканите, а при някои болести има високо ниво на метаболитна активност.
В клиниката се извършва диагностика, стадиране, рестадиране и проследяване на широка гама онкологични заболявания и функционални изследвания на редица органи и системи, както и метаболитна лъчетерапия. Извършва се и първична диагноза и стадиране на онкологичните заболявания в целотелесен режим. Откриване и визуализиране на първичното туморно огнище при данни за метастатични лезии. Изобразяване на рецидиви и нов тласък на заболяването изследването. Проследяване ефекта от проведеното лечение или за планиране на лъчетерапия. Определяне прогнозата на заболяването.
Пациентите получават най-добрата грижа и персонализиран подход към лечението, отговарящ на най-съвременните открития на световната медицина. Навременният достъп до съвременни методи за диагностика и лечение, които следват принципите на персонализираното здравеопазване допринася за по-ефективната и бърза профилактика, диагностика и лечение на пациентите.
Лекарски екип
Клинични пътеки и процедури
Амбулаторни процедури |
|
№ |
Наименование на АПр |
5 |
Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания |
35 |
Сцинтиграфски изследвания |
36 |
Позитронно-емисионна томография с компютърна томография (ПЕТ/ КТ) (РЕТ/СТ) |
37 |
Еднофотонна емисионна компютърна томография с компютърна томография - SPECT/CT на хибриден скенер |
Апаратура
Единственият в България последно поколение изцяло дигитален позитронно-емисионен томограф с компютърен томограф (ПЕТ/КТ) Philips Vereos, в експлоатация от м. май 2021 г., осигуряващ значително по-висока чувствителност и разделителна способност при до 50% по-ниско лъчево натоварване за пациента в сравнение с останалите стандартни ПЕТ/КТ технологии;
Емисионен компютърен томограф с единични фотони с компютърен томограф (СПЕКТ/КТ) AnyScan Mediso, в експлоатация от 2020 г.;
Високотехнологична лаборатория за собствено производство и качествен контрол на [Ga-68]-радиофармацевтици, разполагаща със система за радиосинтез Scintomics, високоефективен течен хроматограф (HPLC) SCI8100 Plus+, газ-хроматограф SCI5500 GC, ПЕТ/СПЕКТ гама-тънкослоен хроматограф ScanRAM (LabLogic) и др. Лабораторията е пусната в експлоатация през 2018 г.;
Първият и в продължение на години единствен за България циклотронен комплекс (ABT Molecular Imagining Inc.), осигуряващ собствено производство на [F-18]-FDG за нуждите на ПЕТ/КТ, в експлоатация от 2013 г.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
- Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
- Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
- Циклотронен комплекс;
- PET-CT скенер;
- SPECT-CT скенер;
- 2x576 -срезов компютърен томограф Somatom Force, последно поколение;
- Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
- 2D и 3D лапароскопска апаратура;
- 4D ехографски апарата;
- Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
- Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
- Най-съвременна техника за генетични тестове;
- Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
- Доплер-ехограф от последно поколение;
- Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
- Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
- Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
- Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
- Лаборатория по транслационна медицина;
- Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В Клиниката се провежда обучение на студенти по Медицина, Дентални медицина, Фармация, Медицински сестри, Рентгенови лаборанти; следдипломно обучение на магистър-лекари по клинична специалност Нуклеарна медицина и следдипломно обучение на лица с висше немедицинско образование по специалност Медицинска радиологична физика /за лица с квалификация в областта на физическите и инженерните науки/.
В Клиниката по нуклеарна медицина и метаболитна терапия се осъществяват дейности, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Интересно
Дейности на клиниката:
Динамична бъбречна сцинтиграфия с (99м)Тс- DTPA се използва за диагностика на бъбречни аномалии, литиаза, диференциране на обструктивна от необструктивна хидронефроза (преди и след оперативна интервенция), за оценка състоянието на бъбречен трансплант.
Статична бъбречна сцинтиграфия с (99м)Тс-DMSA се използва за диагностика на вродени аномалии и ектопии, при огнищни и дифузни заболявания на бъбреците, при хронични и остри възпалителни процеси, за пространствозаемащи процеси на бъбреците: кисти, тумори и др., нефросклероза.
Сцинтиграфия на щитовидната жлеза с (99м)Тс-пертехнет се използва при диагностика на аномалии в развитието на жлезата, за оценка функцията и, при тиреотоксикоза, тиреоидити, дифузни и възлести струми, за оценка на палпиращи се възли на шията: бенигнени и малигнени.
Сцинтиграфия със (131)I след тиреоидектомия при диференциран карцином на щитовидната жлеза - използва се за визуализиране наличието на тиреоидни остатъци, след тиреоидектомия и определяне на техния обем, за проследяване и контрол на ефекта от лечението, за визуализиране наличието на тиреоидни остатъци след тиреоидектомия и определяне на техния обем и далечни метастатични лезии. Проследяване и контрол на ефекта от лечението
Динамични, статични костни сцинтиграфии и SPECT/CT с (99м)Тс- MDP : използват се за диагностика на метастатична костна болест, първични туморни процеси, всякакви дегенеративни и/или артритни промени в ставите, за определяне на причината за костна болка или възпаление, при контрол на ставно протезиране - оценка на импланти, при възпалителни заболявания (остеомиелит), метаболитни нарушения като Болест на Пейджет и обменни нарушения, които засягат и костите
SPECT/CT на мозъка DaTSCAN (визуализиране на допаминови рецептори )- при пациенти със суспекции за болест на Паркинсон, мултисистемна атрофия, прогресивна супрануклеарна парализа, подпомагане диференциалната диагноза на болестта на Алцхаймер и деменция с телца на Люи.
Миокардна перфузионна сцинтиграфия- за откриване и диагностициране на ИБС, оценка на миокардната перфузия при нестабилна стенокардия, диагноза на остър и хроничен миокарден инфаркт, оценка на резултата от тромболитична терапия и коронарна рестеноза след коронарна ангиопластика и by pass, оценка виталността на миокарда при тежки форми на ИБС преди и след реваскуларизация и при други тксични поражения на миокарда.
Сцинтиграфия на ГИТ за ектопична стомашна лигавица- локализиране на остро кървене от гастроинтестиналния тракт.
Сцинтиграфия със (131)I-MIBG при невроендокринни тумори и в частност невробластоми при деца- откриване, определяне на локализация, стадиране на невроендокринни тумори и техните регионални/ далечни метастази, с висока чувствителност и специфичност за откриване на костно ангажиране.
Провеждане на еднофотонна емисионна компютърна томография с компютърна томография (SPECT/CT) на хибриден скенер- Подпомагане диагнозата на туморения процес, определяне стадия, визуализиране на рецидивите, метастазите, проследяване ефекта от лечението.
68Ga PSMA PET/CT се прилага при пацинети с карином на простатната жлеза за начално стадиране на заболяването, за адекватна оценка на терапевтичния отговор след лъчелечние или хормонална терапия, за рестадирането при прогресия или елевация на Ту маркер PSA .
68Ga DOTA - TАТЕ PET/CT се използва при пациенти с невроендокринни тумори (НЕТ) – G1 и G2 степен на диференциация за начално стадиране на заболяването, за оценката на терапевтичния отговор, за рестадирането при клинични или биохимични данни за прогресия (повишени стойности на Хромогранин А) .
(18)F-FDG- PET/CT се използва за първична диагноза и стадиране на онкологичните заболявания в целотелесен режим. Откриване и визуализиране на първичното туморно огнище при данни за метастатични лезии. Изобразяване на рецидиви и нов тласък на заболяването изследването. Проследяване ефекта от проведеното лечение или за планиране на лъчетерапия. Определяне прогнозата на заболяването.
Провеждане на радиойодтерапия при диференциран карцином на щитовидната жлеза със (131)I- извършва се аблация на тиреоиден остатък с цел ликвидиране на видимо нормалния тиреоиден остатък след тиреоидектомия, както и вероятните субклинични прояви на тумора в тиреоидното ложе. Лечение на рецидиви и метастази от диференциран карцином на щитовидната жлеза.
Провеждане на метаболитна терапия с (131)I-натриев йодид при бенигнени (хипертироидни) заболявания като Базедова болест, токсични аденоми, токсична полинодозна струма.
Контакти
Началник Клиника | 052 978 532 |
Старша медицинска сестра | 052 978 290 |
Лекарски кабинет | 052 978 523, 052 978 331 |
Регистратура | 052 978 525, 052 978 575 |
Е-mail: [email protected] |
Разположение
Вход за клиниката: централен вход, вдясно, ниво -1, партер на основната сграда на УМБАЛ „Света Марина“.
Изход за инжектирани пациенти, преминали през изследване ПЕТ/КТ – южен вход на основната сграда на УМБАЛ „Света Марина”.
Роден на 13.06.1974 г в гр. Варна. През 2001 г. завършва специалност Медицина в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ - гр. Варна. От 2004 г. е част от екипа на Клиника по нуклеарна медицина и метаболитна терапия към УМБАЛ „Света Марина“ - Варна. През 2006 г. придобива специалност по нуклеарна медицина. През 2010 г. придобива образователна и научна степен „доктор“ с дисертационен труд на тема: „Нуклеарно-медицински методи за установяване на нарушения в моторно-евакуаторната функция на стомаха при различни заболявания“. През 2015 г. придобива академична длъжност „доцент“. Специализира и участва в курсове в Лайпциг (Германия), Загреб (Хърватска), Виена (Австрия), Лондон (Великобритания), Европейско училище по нуклеарна медицина и др. Научните и професионалните му интереси са в областта на онкологията. Чрез въвеждането за първи път не само в Република България, но и в Източна Европа на радиофармацевтик за диагностика на карцином на простатата - Галий 68 (натрупващ се селективно в туморните клетки на първичния карцином на простатата и неговите метастази), в клиниката, чиито ръководител от 2020 г. е доц. Чаушев, се постигна разрастване на продуктовия портфейл на предлаганите услуги на територията на страната чрез иновации на национален и международен пазар.
Член е на Българското дружество по нуклеарна медицина и Европейската асоциация по нуклеарна медицина.Специалист по нуклеарна медицина, с дългогодишен опит в областта на позитронна-емисионна томография хибрид с компютърна томография (ПЕТ/КТ) и емисионна компютъртна томография с единични фотони хибрид с компютърна томография (СПЕКТ/КТ или така наречената томографска гама камера). Защитил е дисертационен труд в областта на гастроинтестиналната система, проявява особен интерес в областта на онкологията.
Специалист по медицинска радиология, с дългогодишен опит в областта на позитронна-емисионна томография хибрид с компютърна томография (ПЕТ/КТ) и емисионна компютърна томография с единични фотони хибрид с компютърна томография (СПЕКТ/КТ или така наречената томографска гама камера). Защитила два дисертационни труда в областта на заболявания на слюнчените жлези, заболявания на централната нервна система, проявява особен интерес към заболявания на костната система.
Главен асистент, специалист по нуклеарна медицина, с дългогодишен опит в областта на позитронна-емисионна томография хибрид с компютърна томография (ПЕТ/КТ) и емисионна компютърна томография с единични фотони хибрид с компютърна томография (СПЕКТ/КТ или така наречената томографска гама камера). Защитила е дисертационен труд в областта на метаболитната терапия, с подчертан интерес към меланоми, саркоми, работа с деца и заболявания на отделителната система.
Специалист по нуклеарна медицина, с дългогодишен опит в областта на позитронна-емисионна томография хибрид с компютърна томография (ПЕТ/КТ) и емисионна компютърна томография с единични фотони хибрид с компютърна томография (СПЕКТ/КТ или така наречената томографска гама камера), с особен интерес към заболяванията на глава и шия и онкологичните заболявания свързани с тях.
Специалист по нуклеарна медицина, с дългогодишен опит в областта на позитронна-емисионна томография хибрид с компютърна томография (ПЕТ/КТ) и емисионна компютърна томография с единични фотони хибрид с компютърна томография (СПЕКТ/КТ или така наречената томографска гама камера), с особен интерес към заболяванията на простатната жлеза и лимфоми.
Родена в гр. Стара Загора през 1994 г. Завършила е Природоматематическа гимназия „Акад. Методий Попов" - гр. Варна с профил химия и английски език през 2013 г. Завършва Медицински университет – гр.Варна през 2019 г. От месец Март 2020 .г е специализант към Клиника по Нуклеарна медицина към УМБАЛ „Св. Марина" – гр. Варна и асистент към Катедра по образна диагностика, интервенционална рентгенология и лъчелечение. Специалист по Нуклеарна медицина от 2024 г.
Родена през 1985 г. в гр. Варна. Завършила с отличие медицина в МУ-Варна през 2017 г. Асистент към Катедрата по образна диагностика, интервенционална рентгенология и лъчелечение от м.01. 2019 г. Специализант в Клиниката по Образна диагностика от 2017 до м.03.2020 г. Специалист по Нуклеарна медицина от 2024 г.