Четвърта психиатрична клиника по детско-юношеска психиатрия извършва цялостната оценка на психичните и поведенческите разстройства, проявяващи се от възраст 0 до 18 год. възраст. Клиниката е специализирана в диагностиката и лечението на разстройства характерни за детско-юношеската възраст - умствена изостаналост, специфични разстройства в развитието (на речта, училищните умения, двигателната функция, смесени), генерализирани разстройства на развитието, хиперкинетични разстройства, разстройства на поведението, разстройства на социалното функциониране, елиминативни разстройства. Специализирана е още в диагностиката и лечението на разстройства с чест дебют в детско-юношеска възраст, които нямат възрастово специфични критерии: шизофрения, афективни разстройства, разстройства на хранителното поведение, злоупотреба с ПАВ. Разстройства, чиито дебют се измества все по-рано във възрастов план – дисоциативни разстройства, личностови разстройства. Извършват се и допълнителни и специализирани услуги - експертна съдебно - психиатрична дейност.
В клиниката се използват стандартизирани инструменти за оценка на тежестта, проследяване и изход от протичането на дадено състояние. Инструментите се базират на клинични самооценъчни и оценъчни скали за всички основни психиатрични диагнози, скали за оценка на агресия и суициден риск, скали за социално функциониране и качество на живота и други.
Прилага се широк терапевтичен арсенал, включващ медикаментозно лечение с всички съвременни медикаменти, психотерапия – единична и групова, терапевтично мильо, психосоциални интервенции, семейно консултиране, арттерапия и трудотерапия, електроконвулсивна терапия и пр. Клиниката е с добри традиции в съвместната работа с детски градини, училища, дневни центрове, центрове за резидентна грижа, социални служби и други звена, които работят в услуга на децата до 18 г. възраст.
Клиниката предоставя възможност за две форми на хоспитализация – Стационар (денонощен) и Дневен стационар. Пациентите се приемат в стационара с придружител. Видът, продължителността и условията на хоспитализацията при всеки пациент са строго индивидуални според нуждите и възможностите на детето или юношата, като лекуващият екип определя оптималния вариант на медицинска грижа. При приемане на деца и юноши в една от двете форми на хоспитализация / Дневен стационар и Денонощен стационар/ е задължително присъствието и съгласието на родител или друг законен настойник /предоставяне на официален документ за попечителство/. Родители, роднини и близки на семейството, както и други страни, участващи в отглеждането на детето и юношата, са задължителна активна част от диагностичния и терапевтичния процес.
Структурата разполага с теглилка и ръстомер, електрокардиографски апарат, апарат за електрошок, аспирационна помпа, ЕЕГ, система за кислородно подаване, съоръжения за имобилизация, помощни и технически средства за обгрижване. На разположение на клиниката е цялата високотехнологична апаратура, налична в лечебното заведение. УМБАЛ „Света Марина“ - Варна е с отлична осигуреност от гледна точка на видовете и състоянието на медицинската апаратура, която дава възможност за извършване на диагностични и лечебни дейности с много високо качество и в съответствие със съвременното развитие на технологиите в медицината.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
2D и 3D лапароскопска апаратура;
4D ехографски апарата;
Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
Най-съвременна техника за генетични тестове;
Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
Доплер-ехограф от последно поколение;
Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
Лаборатория по транслационна медицина;
Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В Четвърта психиатрична клиника се извършва следдипломно обучение на магистър-лекари по клинична специалност Психиатрия, Детска психиатрия, както и на лица с професионална квалификация по медицинска професия от професионално направление "Здравни грижи" по клинична специалност Психиатрични здравни грижи (за медицински сестри и фелдшери) и на лица с висше немедицинско образование по клинична специалност Клинична психология (за психолози).
В структурата се осъществява диагностика и лечение на пациенти със заболявания, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Интересно
Детско - психиатрично отделение е открито на 30.05.1981 г. в самостоятелна сграда на територията на УМБАЛ „Света Марина“ - Варна. Отделението е разполагало с три сектора, единия от който е бил Филиал към Оздравителното училище Д-р Н.Димитров“.
Обучавали са се ученици от 1-8 клас по масова програма. Мултидисциплинарния екип е бил от трима специалисти по психиатрия, един специалист по педиатрия, мед.сестри, санитарки , психолог, соц. работник, специалист-възпитател.
От април 2016 г. функционира като самостоятелна Клиника по детско-юношеска психиатрия ( IV Клиника) с дейност стационар и дейност дневен стационар.
Началник клиника.Специалист по Психиатрия, Детска психиатрия и Съдебна психиатрия. Д-р Петров е доцент по Детска психиатрия към МУ-Варна. Роден на 03.11.1971 г. в гр. Враца. Завършил медицина в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – гр. Варна през 1995 г. Работил е като терапевт във Варненска област и личен лекар в гр. Варна. Придобита специалност по обща психиатрия – през 2004г. и по Детска психиатрия през 2011 г. От 2005 г. работи в отделението по детско-юношеска психиатрия на МБАЛ "Света Марина" – Варна, а от 2008 г. е началник на същото отделение.
От 2011 до 2012 г. е хоноруван асистент към Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – гр. Варна. От 2013 г. е Асистент по Детска психиатрия, а от 2015 – Доцент по детска психиатрия. Професионални интереси в областта на общата психопатология в детско-юношеска възраст, психофармакологията и биологичната психиатрия. Основни интереси в областта на цялостната психопатология в детско-юношеска възраст и хранителни разстройства. Научна и практическа насоченост към Хиперкинетично разстройство, Шизофрения и Хранителни разстройства в детско-юношеска възраст.
Специалист по Детска Психиатрия. Родена в гр. Варна на 02.02.1990 г. Завършва Първа езикова гимназия Варна през 2009 г. с преподаване на английски език. През 2015 г. завършва с отличие Медицински университет - Варна. Започва като лекар-специализант в IV Клиника по детско-юношеска психиатрия. От февруари 2017 г. е асистент към Катедра по психиатрия и медицинска психология, а от 2022 г. е Главен асистент към същата катедра. Професионалните й интереси са в областта на самонараняващи действия в детско-юношеската възраст, генерализирани разстройства, биологичната психиатрия и др. Консултант към Експертен център за редки болести Варна.
Специализант по Детска психиатрия. родена на 22.10.1994 г. в гр. Варна. Завършва Гимназия с преподаване на чужди езици „Йоан Екзарх“– гр. Варна, профил английски език през 2013 г. През 2019 г. завършва с отличие Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“– Варна. Назначена е като лекар в IV клиника по детско-юношеска психиатрия през октомври 2019 г., от май 2020 г. е лекар-специализант в същата клиника. От май 2020 г. е асистент по психиатрия в Катедра по психиатрия и медицинска психология към МУ-Варна. От ноември 2020 г. е докторант към Катедра по психиатрия и медицинска психология към МУ-Варна. Oсновни интереси в областта на психопатологията в детско-юношеска възраст, разстройства от аутистичния спектър, емоционални и поведенчески разстройства в детско-юношеска възраст и хранителни разстройства.
Родена в гр. Силистра на 11.02.1995 г. Специализант по детска психиатрия. Завършва с отличие Природоматематическата гимназия "Св.Климент Охридски" град Силистра през 2014 г. с профил биология и химия. През 201 9г. е отличена с наградата „Студент на годината“, връчена от община Силистра. През 2020г. завършва с отличен успех Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“– Варна. По време на следването е провела двумесечна лятна практика по програма „Erasmus+“ в гр. Вроцлав, Полша, и лятна практика в Първи московски държавен медицински университет „И.М. Сеченов“ в Русия. Назначена е като лекар в IV Клиника по детско-юношеска психиатрия през декември 2020 г. от март 2022 г. е лекар-специализант в същата клиника. От февруари 2022 г. е асистент по психиатрия в Катедра по психиатрия и медицинска психология към МУ-Варна. Професионалните й интереси са в областта на генерализираните разстройства на развитието, психофармакоогията, психотичните разстройства и др.