Лаборатория по клинична имунология към УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД – Варна е единствена по рода си за Североизточна България. В лабораторията се извършват широк спектър от имунологични и молекулярнодиагностични изследвания при автоимунни заболявания, имунни дефицити, онкохематологични заболявания.
Лабораторията е оборудвана с последно поколение високоспециализирана апаратура, която дава възможност за гарантиране на точни резултати. Достъп до лабораторията имат и нехоспитализирани лица. Поради динамичността в сферата на клиничната имунология, непрекъснато се стремим да добавяме нови тестове и методи, за да отговорим на бързото ѝ развитие и да предоставим най-добрите услуги.
Основната група тестове, извършвани в лабораторията, са серологични за установяване на различни видове автоантитела, свързани с автоимунни болести. Изследването им е необходимо за поставянето на диагнозата при различни автоимунни заболявания предимно в ревматологията (системен лупус еритематодес, ревматоиден артрит, васкулити, системна склероза/склеродерма, поли/дерматомиозит и др.), гастроетерологията (автоимунен хепатит, първичен билиарен холангит, улцерозен колит и др.), нефрология (гломерулонефтити) и др.
Втора група тестове, извършвани в лабораторията, са на основата на имунофенотипизация на левкоцити, и се използваат за изследване на имунния статус при имунни дефицити, както и при поставяне на диагнозата и мониториране на ефекта от лечение при онкохематологични заболявания – левкемии и лимфоми. В допълнение, в лабораторията се извършват и молекулярнодиагностични тестове, които са изцяло насочени към поставяне на диагнозата и мониториране на ефекта от лечение при онкохематологични заболявания – левкемии и лимфоми. В лабораторията работят специалисти клинични имунолози, които провеждат консултации по всички въпроси, касаещи имуномедиираните заболявания.
Специфични изследвания при хематологични заболявания
45
Диагностика на първични имунни дефицити
В Лаборатория по клинична имунология се извършват следните изследвания:
Антитела при автоимунни заболявания
Имунофлуоресценция:
АНА (антинуклеарни антитела)
Анти-двойноверижна ДНК антитела
АМА (анти-митохондриални атитела)
АГлМА (анти-гладкомускулни атитела)
LKM (чернодробно-бъбречно микрозомални антитела)
АНЦА (анти-неутрофилни цитоплазмени антитела)
Имуноензимни методи: ELISA
Анти-глиадинови антитела IgG/IgA
Анти-тъканна трансглутаминаза IgG/IgA
Антифосфолипидни антитела:
Антикардиолипин IgG/IgM
Анти-ß2-гликопротеин-1 IgG/IgM
Анти-ССР (антитела срещу циклични цитрулинирани пептиди)
Имуноензимни методи: имуноблот (профил на антитела)
При ревматологични заболявания:
anti RNP/Sm (анти RNP/Sm антитела)
anti Sm (анти – Sm антитела)
anti SS-A/Ro (анти SS-A/Ro антитела)
anti SS-A/Ro52 (анти SS-A/Ro52 антитела)
anti SS-B/La (анти SS-B/La антитела)
anti Scl-70 (анти Scl-70 антитела)
anti PM/Scl (анти PM/Scl антитела)
anti Jo-1 (анти Jo-1 антитела)
anti CENP B (анти центромерен протеин B антитела)
anti PCNA (анти PCNA антитела)
anti dsDNA (анти двДНК антитела)
anti NUC (анти нуклеозомни антитела)
anti His (анти хистонови антитела)
anti Ribosomal P (анти рибозомален протеин P антитела)
При автоимунни чернодробни заболявания:
anti AMA-М2 – анти митохондриален протеин M2 антитела
anti M2-3E (BRO) анти митохондриален протеин M2-3E антитела
anti Sp100 – анти Sp100 антитела
anti PML – анти PML антитела
anti gp210 – анти нуклеопорин gp210 антитела
anti LKM-1 – анти чернодробно-бъбречн микрозомален антиген 1
anti LC – 1 – анти чернодробен цитозолен антиген-1
anti SLA/LP – анти SLA/LP антитела
Криоглобулини
Флоуцитометрия:
Имунофенотипизация при левкемии и лимфоми
Определяне клетъчен имунитет (имунодефицити и др.)
Определяне HLA-B27 антиген
Клетъчен имунен мониторинг HIV позитивни пациенти
Клетъчен имунитет преди и след бъбречна трансплантация
Определяне абсолютен брой и виталност на стволови клетки (CD34)
Молекулярно-диагностични тестове:
Качествено и количествено определяне на транскрипти на фузионни гени (RealTime RT-qPCR):
t(8;21) с AML1-ETO
inv (16) с CBFB-MYH11
t(9;22) с BCR-ABL p210 (Mbcr)
t(9;22) с BCR-ABL p190 (mbcr)
t(15;17) с PML-RARA
t(4;11) с MLL-AF4
t(1;19) с E2A-PBX1
t(12;21) с TEL-AML1
микроделеция 1p32 с SIL-TAL1
Качествено определяне на FLT3-IDT соматична мутация.
Качествено определяне на Jак2 V618F соматична мутация.
Апаратура
Серологичните изследвания при автоимунитет се извършват на автоматизиран имуноанализатор Alegria (ORGENTEC) и на Флуоресцентен микроскоп (Leitz Diaplan). Имунофенотипизация при окохематологични заболявания се извършва на флоуцитометър FACSCalibur (Becton Dickinson) и на флоуцитометър Navios (Beckman Coulter). За молекулярните изследвания се използват Real Time-PCR QuantStudio Dx (Applied Biosystems), Real Time-PCR StepOnePlus (Applied Biosystems), Real Time-PCR GeneXpert (Cepheid) и секвенатор от ново поколение MiSeq (Illumina).
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
2D и 3D лапароскопска апаратура;
4D ехографски апарата;
Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
Най-съвременна техника за генетични тестове;
Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
Доплер-ехограф от последно поколение;
Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
Лаборатория по транслационна медицина;
Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В лабораторията се провежда следдипломно обучение на магистър-лекари по клинична специалност Клинична имунология, както и на лица с висше немедицинско образование по клинична специалност Лабораторна имунология (за биолози, биохимици, молекулярни биолози, биотехнолози).
В Лаборатория по клинична имунология се осъществяват дейности, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Интересно
Лабораторията по клинична имунология е единствената в Североизточна България, осъществяваща специализирани и високоспециализирани доболнични и болнични диагностично-лабораторни изследавния на разнообразни нарушения на имунната система, както и медико-диагностични консултации.
Предмет на дейността й са лабораторно-диагностични и консултативни дейности съгласно медицински стандарт „Клинична имунология“.
Лекар със специалности по клинична имунология, биохимия, медицинска генетика. Основните му интереси са в областта на туморната имунология, трансплантационната имунология, автоимунни заболявания, в частност ревматологични заболявания. През 2014 г. специализира обработка и съхранение на хемопоетични стволови клетки в Център за клетъчна терапия към Университетската болница в Хановер, Германия. През 2015 г. придобива ОНС „доктор" със защита на дисертация на тема: „Експресия на гена Cyclon/CCDC86 в клетки на имунна и нервна системи при пациенти с шизофрения“.
Лекар със специалност клинична имунология. Основните ѝ интереси са в областта на автоимунни заболявания, в частност невроимунология и онкохематологични заболявания в детска възраст.
Специализант по клинична имунология, лекар със специалност клинична лаборатория и биохимия. Основните ѝ интереси са в заболявания, свързани с дефицит на витамин Д и заболявания в онкохематологията – плазмоклетъчни дискразии.
Основните ѝ интереси са в областта на автоимунните заболявания и първични имунни дефицити/вродени грешки на имунитета. От месец март 2018 г. е назначена на работа в Лаборатория по клинична имунология, а през месец април същата година и в Катедрата по медицинска генетика. Специалист по Клинична имунология от 2024 г.
През 2019 г. се дипломира от Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – гр. Варна със специалност „Медицина“. След спечелен конкурс за асистент към Катедра по медицинска генетика е назначен на длъжност „лекар асистент“ към Лаборатория по клинична имунология към УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД-Варна, където провежда специализация. Основните му интереси са в областта на туморната имунология.