Нефролози от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомнят за важността от ранна диагностика и превенция на бъбречните заболявания

Нефролози от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомнят за важността от ранна диагностика и превенция  на  бъбречните заболявания

Виж видеото тук

 

На 13 март, когато международната общественост отбелязва Световния ден за профилактика на  бъбречните заболявания, специалисти от Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна напомнят за важността на ранната диагностика и превенция  на хроничните бъбречни заболявания.

„850 милиона хора по света  имат    бъбречно заболяване от различен произход. Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) убива 2,4 милиона души годишно и към момента е 6-тата най-бързо зачестяваща причина за смърт , като  много хора дори не знаят, че са   болни   -  обобщи данните проф. д-р Светла Стайкова, началник на „Клиниката по нефрология и хемодиализа“ във варненската университетска болница. Това е една тревожна тенденция, която за съжаление важи и за България, допълни проф. Стайкова и изнесе още данни.

След   COVID-пандемията лекарите наблюдават  повишена  активност   и честота   на хроничните заболявания, включително и на хроничните бъбречни заболявания. Статистиката   показва, че  между  10-15 % от населението в България или приблизително между 750 000 и  850  000  души страдат от бъбречни заболявания.  Това включва както остри, така и хронични състояния, които могат значително да повлияят на качеството и продължителността на живота на засегнатите лица.

 Проф. Стайкова подчерта, че клиниката по нефрология и диализа в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна е с уникална структурата и е единствената в страната, в която се прилагат всички съществуващи лечебно-диагностични методи в нефрологията. На пациентите с бъбречни заболявания се предоставят консервативно лечение, всички диализни методи на бъбречно-заместителна терапия, бъбречна трансплантация, както и диспансерно наблюдение и лечение на трансплантирани пациенти. В сътрудничество с другите структури и звена  на УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна  се сформират мултидисциплинарни екипи и се прилагат необходимите инвазивни и неинвазивни образни диагностики и изследвания. 

Световният бъбречен ден е съвместна инициатива на Международното дружество по нефрология (ISN) и Международната федерация на бъбречните фондации – Световен бъбречен алианс (IFKF-WKA), който се отбелязва всяка година по целия свят. Мотото на тазгодишния Световен ден за профилактика  на  бъбречните заболявания е:  ЗДРАВИ ЛИ СА ТВОИТЕ БЪБРЕЦИ? “Открий рано, защити бъбречното си здраве“

Тази година Световният бъбречен ден има за цел да изостри вниманието към нарастващия процент на бъбречни заболявания в целия свят, като акцентът ще бъде върху  профилактиката , ранната диагностика и превенцията. Екипът на Клиниката по Нефрология и диализа, с подкрепата на УМБАЛ „Св. Марина“-Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“-Варна има за цел да  мотивира   и подкрепи   профилактиката  за бъбречните заболявания  сред българското население.

Посланието им към пациентите е за превенция и ранна диагностика на хроничното бъбречно заболяване. Новите терапии, които се прилагат активно през посредните години  обещават не само да забавят  прогресията на  болестта, но и да намалят риска от свързаните с нея усложнения, като:  сърдечно-съдовите заболявания, коморбидитет,мозъчно-съдови инциденти.

В България, както и в други страни, се наблюдават значителни предизвикателства, свързани с ранната  профилактика, както и ограничения достъп до модерно лечение и медикаменти. Тези фактори засилват необходимостта  от национални дейности и активности  за подобряване на бъбречното здраве, особено сред уязвимите групи в нашето общество.

Проф. Стайкова казва, че за да се подобри ситуацията в България, е необходима целенасочена стратегия, която да включва следните аспекти:

•          Интеграция на грижите за бъбречното здраве в обществените здравни програми: Това  значително ще способства за  обединяване на  усилията с оглед  профилактика , ранна диагностика и лечение, както и за повишената  осведоменост сред населението и здравните специалисти.Необходимост от лабораторни и образни изследвания  веднъж на 6 месеца.

•          Достъпност до  медикаменти  и  иновативни терапии: Разширяване и въвеждане на   нови  и ефективни терапии   за   подобряване   качеството на живот на пациентите с ХБЗ.

•          Повишаване на осведомеността и превенцията : Разработване на национални кампании за осведоменост относно рисковите фактори за ХБЗ, като диабет, хипертония и затлъстяване,  насърчаване на здравословен начин на живот.

На фона на тези предизвикателства, Световният бъбречен ден ни припомня отново  за значението и важността   на   обединените усилията - от здравни специалисти, пациенти и политици    за подобряване на бъбречното здраве и   профилактика   , достъп  до качествено  и адекватно лечение . Само заедно можем да постигнем значим прогрес в борбата срещу ХБЗ и да осигурим по-добро бъдеще за всички пациенти.