Клинична лаборатория към УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна е най-голямата болнична лаборатория в Североизточна България. Структурата се състои от 6 функционално свързани сектора - хематоморфология и цитохимия, хемостаза, кръвно-газов анализ, клинична химия, имунохимия и спешна лаборатория.
Диагностичната дейност на клинична лаборатория включва над 250 вида лабораторни изследвания. Лабораторията е сертифицирана за работа от Българското Дружество за осигуряване на качеството в медицинските лаборатории и от Немското дружество “INSTAND”.
Специфични и уникални за региона и страната дейности за лабораторията са: разширен панел хемостазни показатели за оценка на тромбофилия- АТ III, Pr C; активност на хемостазен фактор VII, диагностика и мониториране на хемофилия А и В, инхибитори срещу фактор VIII и IX; тест за откриване на патологични инхибитори - лупусен антикоагулант. Във връзка с развиването на трансплантационната дейност в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна, Клинична лаборатория определя нива на циклоспорин А, амикацин, гентамицин и ванкомицин в кръвта.
В лабораторията се работят нива на амоняк в плазма, мед в серум, дигоксинови нива в серум, ниво на валпроева киселина и карбамазепин в серум, аденозиндеаминаза в ликвор и пунктати, директно определяне на йонизиран калций в пълна кръв, мастни киселини в кърма, хлориди в пот. В лабораторията се изследват всички репродуктивни хормони, тироидни хормони вкл. тироид стимулиращи имуноглобулини, IGF-1 и растежен хормон и антидиабетни антитела. От 2016 г. в структурата се извършва капилярна електрофореза на протеини и хемоглобини и определя нива на свободни леки вериги в серум, урина и ликвор.
Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
2D и 3D лапароскопска апаратура;
4D ехографски апарата;
Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
Най-съвременна техника за генетични тестове;
Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
Доплер-ехограф от последно поколение;
Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
Лаборатория по транслационна медицина;
Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В лабораторията се провежда следдипломно обучение на магистър-лекари по клинична специалност Клинична лаборатория, както и на лица с висше немедицинско образование по клинична специалност Клинична химия (за лица с квалификация в областта на биологическите и химическите науки и биотехнологиите).
В лабораторията се осъществяват дейности, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.
Интересно
Структурата притежава трето ниво на компетентност в изпълнение на Медицински стандарт „Клинична лаборатория“. Лабораторията е неразделна част от диагностичните процеси в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД – Варна и постига отлични резултати по всички контролирани параметри. В лабораторията пациентите могат да получат консултация по назначаване и интерпретация на специализирани и рутинни изследвания от специалисти клинична лаборатория.
Началник лаборатория и Ръководител на Катедра по клинична лаборатория към Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – гр. Варна – Притежава специалност по „Клинична лаборатория“ и магистратура по „Здравен мениджмънт“. Завършва Езикова гимназия“ Васил Карагьозов“ – Ямбол с профил английски език през 1995 г. Завършва медицина в Медицински университет “Проф. д-р Параскев Стоянов“ –Варна през 2001 г. През 2008 г. придобива специалност по Клинична лаборатория, а през 2010 г. магистърска степен по Здравен мениджмът. От 2009 г. е ръководител на Централна Клинична лаборатория към УМБАЛ“Св.Марина“- Варна. През 2015 г. защитава дисертационен труд на тема “ Предиктивна стойност на някои туморни маркери при проследяване на онкоболни –верифициране FDG PET/CT“ и придобива образователно-научна степен доктор по медицина. През 2016 е хабилитирана за доцент по научната специалност „Клинична лаборатория“. През същата година издава монография на тема „Серумни маркери при солидни тумори“. Автор е на над 80 пълнотекстови публикации и повече от 30 публикувани резюмета в международни научни форуми в основната си част в областта на лабораторната онкология. През 2023 г. придобива академична длъжност „професор“.
За периода 2012-2018 г. участва в експертни бордове за създаване на клинични ръководства за поведение при НЕТ, Гърда карцином, овариален карцином, меланом, невробластом у деца, предиктивни биомаркери. Ръководител е на новосъздадената катедра“Клинична лаборатория“ в МУ-Варна от 2021 г. От 2021 г. е секретар на Управителния съвет на Българското Дружество по Клинична лаборатория и е избрана за председател на Дружеството за периода 2023-2025 г. Член е на Експертния съвет по същата специалност към МЗ. Членува още в Българското Дружество по Ендокринология; Международно Дружество по Тромбоза и Хемостаза (ISTH). Доц. д-р Яна Бочева е Национален представител на България в Международната федерация по клинична химия и лабораторна медицина (IFCC).
Родена на 17.09.1986 г., в гр. Разград. Завършва средното си образование през 2004 г. в СОУ „Трайко Симеонов“ - гр. Шумен, с отличие. През 2004-2010 г. следва медицина в МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна и придобива специалност по клинична лаборатория през 2018 г. Защитава дисертационен труд (2022) на тема „Предиктивна роля на NGAL като ранен маркер за бъбречно увреждане при пациенти със ЗД тип 1 и ЗД тип 2”. От 2016 г. работи като лекар-ординатор в МДЛ-Клинична лаборатория към УМБАЛ „Св.Марина“-Варна. През 2019 г. е назначена като асистент към катедрата по „Клинична лаборатория“ към МУ-Варна. Член на БЛС и Българско дружество по клинична лаборатория.
Роден на 06.09.1968 г. във Варна. Завършва Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ – 1986 г. и медицина в МУ - Варна през 1994 г. Придобити специалности: Вътрешни болести – 2002 г. и Клинична лаборатория 2013 г. Специализира и работи в различни отделения и лаборатории на УМБАЛ „Св. Марина“ от 1997 г. Член на БЛС и Българското дружество по клинична лаборатория.
Родена на 09.01.1987 г. в град Варна. Завършва IV езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ - гр. Варна с отличие (2006), медицина (2012) и здравен мениджмънт (2016) в МУ-Варна. От 2013 г. е ординатор в Централна клинична лаборатория към УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна, а през 2017 г. придобива специалност по клинична лаборатория. От 2017 г. е асистент към Катедра по клинична лаборатория, а от 2020 г. е редовен докторант на тема „ Лабораторна оценка на сърдечно-съдов риск при лица с дългогодишен зарарен диабет тип 1 – адипокини, остеопротегерин, асиметричен диметил-аргинин“. Основните направления и интереси са насочени към ендокринологични заболявания, хематоморфология и уринна диагностика.
Родена на 27 април 1991 г. в гр. Русе. През 2010 г. завършва СУ за европейски езици "Константин Кирил философ" с отличие. През 2016 г. завършва Медицински университет "Проф. Д-р Параскев Стоянов" гр. Варна. Лекар специалист по Клинична лаборатория в УМБАЛ " Св. Марина" от 2023 г. Член на БЛС и Българско дружество по Клинична лаборатория.
Родена на 15 август 1996 г. в град Бяла, област Русе. През 2015 г. завършва СУ за европейски езици „Св. Константин- Кирил Философ“ – Русе с отличен успех. През 2021 г. завършва Медицински университет – “Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна. Лекар-специализант по Клинична лаборатория в УМБАЛ „ Света Марина“ – Варна от 2022 г. Член на БЛС и Българското дружество по клинична лаборатория.