
Поздравление от ректора на МУ – Варна по повод Великденските празници
Уважаеми колеги, скъпи студенти,
От името на академичното ръководство на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна и лично от мое име приемете най-сърдечни поздравления по повод Възкресение Христово!
Великден е времето, когато изричаме своите най-съкровени молитви и отваряме сърцата си за доброто. Нека тези дни, в които почитаме страданието и саможертвата, да ни озарят със смирение, вяра и вдъхновение. Да ни напомнят за силата на прошката, за вечната победа на живота над смъртта.
Пожелавам на всички здраве, топлина и радост във всеки дом, спокойни и щастливи дни.
ЧЕСТИТО ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО!
Проф. д-р Димитър Райков, д.м.н,
Ректор на Медицински университет
„Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна

Поздравителен адрес по повод Великден
Ръководството на УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна Ви поздравява по повод най-светлия християнски празник - Възкресение Христово! Празник, носещ посланието за силата на живота, духа и вярата.
Великден е време, когато се събира семейството, когато споделяме радостта и топлината с нашите близки. Нека в този специален момент си припомним значението на състраданието и подкрепата, които всеки ден даваме един на друг.
Нека Великден донесе мир, здраве и благополучие на Вас и Вашите семейства. Нека бъде време на размисъл и благодарност за всичко, което имаме, и за хората, които ни заобикалят.
Пожелаваме Ви светли и щастливи Великденски празници, изпълнени с любов и надежда!
Проф. д-р Силва Андонова-Атанасова, д.м.н.
Изпълнителен директор

Асистент в МУ-Варна спечели стипендия по програма „Научен престой на високо ниво“ във Франция
Ас. д-р Андрея Янева, редовен докторант и асистент към катедрата по Медицинска генетика на МУ-Варна, спечели стипендия за участие по програма „Научен престой на високо ниво“ във Франция. Програмата е организирана от Institut Francais към България и дава възможност на българските изследователи във всички области на научните проучвания, франкофонски и нефранкофонски, да проведат краткосрочен научен престой във Франция, по време на който изследователят работи на място с френския екип.
Лабораторията, в която ас. д-р Янева ще проведе едномесечния си престой, е Eurofins Biomnis, част от Eurofins Group, която е международен консорциум от лаборатории в 60 страни. Ас. д-р Янева ще прекара един месец в Eurofins Biomnis-Лион. Лабораторията по Медицинска генетика в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна е дългогодишен партньор с лабораторията Eurofins biomnis, правейки възможността за научен престой и обучение естествено продължение на вече установеното българо-френско партньорство.
По време на престоя си д-р Янева ще бъде обучена в анализа на данни от пълно екзомно секвениране и включена в диагностичния процес на лабораторията Eurofins biomnis. Тази програма дава възможност намладите учени да надградят уменията и познанията си, черпейки опит от утвърдени международни специалисти.

Ректорът на МУ-Варна подписа договор за сътрудничество с генералния директор на Българска телеграфна агенция
Виж видеото тук:
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев и ректорът на Медицински университет - Варна проф. д-р Димитър Райков подписаха договор за партньорство между Българска телеграфна агенция и МУ-Варна. На срещата присъстваха още зам. ректорите проф. д-р Албена Керековска, проф. д-р Виолета Йотова и проф. д-р Марио Милков, както и Велина Марковска – Ръководител отдел „Комуникации и телевизия“ и Живка Парушева – Ръководител „Ректорат“.
По време на срещата Кирил Вълчев подчерта ролята и значението на БТА да представя постиженията и резултатите на университетите в страната и в чужбина. „БТА има договори с националните информационни агенции на 50 страни и може да допринесе за още по-голямо популяризиране на университета зад граница“, посочи Вълчев.
„Ние имаме самочувствие, защото знаем, че сме водеща сила в медицинската наука и учените във Варна имат какво да покажат.“, посочи ректорът на МУ-Варна проф. д-р Димитър Райков.
Зам-ректорът по учебната дейност проф. д-р Албена Керековска уточни, че в МУ-Варна учат над 6 хиляди студенти. От тях близо 2000 са чуждестранни, като най-голямата общност - около 1000, са от Германия. В университета учат младежи от общо 53 страни, сред които САЩ, Ирландия, Канада, Бразилия, Индия. „Всички са удовлетворени от качеството на образованието и интересът към университета традиционно е много висок“, посочи още проф. Керековска.
Зам.-ректорът по международно сътрудничество проф. д-р Марио Милков подчерта, че МУ-Варна е организатор на множество международни форуми във всички факултети и филиали и по традиция поддържа много добри отношения със страните от Балканите, има споразумения и с университети в Аржентина, САЩ , реализира обмен на студенти, преподаватели, специализации. Той допълни, че мнозина от завършилите във Варна членуват в алумни клуб и вече има изградена стабилна мрежа от бивши възпитаници, които поддържат отношения помежду си и дават препоръки.
Проф. Виолета Йотова, зам.-ректор по научната дейност, посочи, че университетите са центрове на научна дейност и има много научни новини, които МУ-Варна може да предостави. „Има нужда от популяризиране на българската наука. Ние работим активно като научно-изследователски институт“, посочи още проф. Йотова. Тя коментира, че това би помогнало и повече студенти да се занимават с научна дейност.
Трябва да оставяме свидетелства за университетите и българската наука, защото това представя страната ни в много красив образ, посочи Вълчев. Според него това е начин да се покаже на младите българи, че у нас качеството на образованието не отстъпва на това в другите страни и не е нужно да ходят на другия край на света, например да учат медицина, след като всъщност другите предпочитат да учат тук.
При подписването на договора Кирил Вълчев предаде на проф. Райков копие от бюлетина на БТА, в който е отразено отварянето през 1961 г. на тогавашния Висш медицински институт, както и копия на други новини, отразени в емисиите на БТА през годините, включително и за откриването на новата университетска болница през 1986 година. Ректорът получи също юбилейна
Кирил Вълчев посети също библиотеката на МУ-Варна и бе запознат с дейността на единствената лицензирана от СЕМ университетска телевизия MU-Vi.tv.