Акценти
Цел на Клиника по обща и клинична патология е точна и своевременна биопсична диагностика - осигурява се морфологична диагноза, която е предпоставка за оптимално ефективно лечение, обективна прогноза, профилактика на усложненията и съответно за подобряване качеството на живот на пациентите, както и участия в съвместни проучвания с цел разработване и прилагане на нови методи за диагностика и лечение.
В клиниката се извършват широк спектър от дейности.
Сред уникалните услуги, които структурата предлага са имунохистохимични изследвания с голям брой първични антитела и визуализиращи системи за диференциална диагноза и типизиране на всички видове тумори, лимфопролиферативни процеси и др., имунофлуоресцентно исзледване на бъбречни и кожни биопсии, включително и при автоимунни заболявания, оценка на хормонален и HER2 статус с CISH и Dual ISH методи за карцином на млечната жлеза, стомашно-чревен тракт и др., генна амплификация при онкологични заболявания, оценка на пункционни биопсии при бъбречна трансплантация, изследване и оценка на трепанобиопсии.
Диагностични дейности на клиниката включват всички рутинни модерни методи за обработване и изследване на оперативни, скопски и други биопсични материали - хистологични и цитологични, за морфологична диагностика на всички видове неопластични, възпалителни, дегенеративни, автоимунни и др. заболявания на всички органи и системи.
Лекарски екип
Доц. д-р Деян Людмилов Дженков, д.м. - Началник клиника
Доц. д-р Калин Петров Калчев, д.м.
Доц. д-р Христо Бойчев Попов, д.м.
Д-р Доротея Василева Малинова, д.м., главен асистент
Д-р Невена Желязкова Янулова, асистент
Д-р Надежда Тодорова Стефанова, д. м., главен асистент
Д-р Мартина Георгиева Стоева, д.м., главен асистент
Д-р Любен Людмилов Стоев, д.м., главен асистент
Д-р Виктория Детелинова Михайлова, асистент
Д-р Андрея Красенова Кирилова, асистент
Д-р Мерал Исмаил Халил, асистент
Д-р Кристина Пламенова Найденова, асистент
Клинични пътеки и процедури
Апаратура
Напълно оборудван център за първоначален оглед на биопсични материали, принтер за биокасети, принтер за предметни стъкла, системи за баркод идентификация на всички видове материали, парафинов тъканен процесор с еднократен капацитет 600 блокчета и възможност за неколкократно зареждане дневно, три парафинови центъра с вградени топли и студени зони, шест микротома три от които автоматизирани, водни бани за разгъване на срези, топли плочи са подсушаване на предметни стъкла, автоматизирана система за рутинни оцветявания с трансферна станция, апарат за монтиране и залепяне на предметни стъкла, автоматични имунохистохимични оцветители, от отворен и затворен тип, на фирните DAKO, LEIKAи BENCH MARK VENTANA, с възможност за извършване на хромогенна и/или сребърна in situ хибридизация.
Клиникара разполага с апарат за real-time PCR Cobas 4800 v 2.0, Cytospin центрофуга за течни пункционни материали, три криостата, индивидуални изследователски микроскопи, флуорисцентен икроскопмикроскоп сдигитална камера, дигитален скенер за хистологични препарати с капацитет 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволляващ дистанционно достъп и консултация, морфометрично обработване и дълготрайно архивиране, апарат за мултимедийни процекции и интерактивни дъски за провеждане на курсове и семинари, индивидуални и лабораторни компютри за диагностична и изследователска работа, най-съвременни лабораторни хладилници и фризери, две камери за дълготрайно съхранение на тела.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
- Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
- Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
- Циклотронен комплекс;
- PET-CT скенер;
- SPECT-CT скенер;
- 2x576 -срезов компютърен томограф Somatom Force, последно поколение;
- Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
- 2D и 3D лапароскопска апаратура;
- 4D ехографски апарата;
- Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
- Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
- Най-съвременна техника за генетични тестове;
- Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
- Доплер-ехограф от последно поколение;
- Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
- Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
- Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
- Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
- Лаборатория по транслационна медицина;
- Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В Клиниката се провежда практическо обучение на студенти по Медицина, Дентална медицина, Фармация, специалисти по здравни грижи - Медицински сестри и Акушерки, Медицински лаборанти; докторанти; следдипломно обучение на магистър-лекари за придобиване на специалност Обща и клинична патология.
Интересно
http://mu-vi.tv/Top-Videos/Pages/MUVideoCreationFromWebPartrubrics_33_39_1542892449.aspx Патологията – ключово звено в лечението на онкоболни
Контакти
Началник Клиника | 052 978 382 |
Старш медицински лаборант | 052 978 689 |
Лаборатория | 052 978 292 |
Лекарски кабинет | 052 978 272, 052 978 260, 052 978 389, 052 978 273 |
Молекулярен биолог | 052 978 340 |
Технически сътрудник | 052 978 232 |
Секционен блок, препаратори | 052 978 582 |
Е-mail: [email protected] |
Разположение
Ет. 2, в основната сграда на УМБАЛ „Света Марина”, крило запад, ниско тяло - лекарски кабинети и лаборатории и в южното крило.
каб. 231, 233, 237, 260 | Лекарски кабинети |
каб. 241 | Лаборатория по молекулярна патология |
каб. 259 | Лаборатория за цитологични изследвания |
каб. 261 | Лаборатория за хистологични изследвания |
каб. 265 | Гефрирна лаборатория |
Ет. 2 етаж на Секционен блок - трупохранилище, аутопсионна зала и учебни зали.
Завършил медицина в медицинския факултет на Тракийския университет – Стара Загора през 1999 г. В периода 1999-2006 г. работи като ординатор в Отделение по Клинична патология към МБАЛ град Силистра. От 2002 г. е зачислен за специалност Обща и клинична патология и от 2006 г. след конкурс е назначен за асистент в Катедрата по Обща и клинична патология, съдебна медицина, деонтология към МУ- Варна и УМБАЛ Света Марина Варна, от 2014 г. е административен асистент към същата катедра. Придобива специалност „Обща и клинична патология“ 2007 г. През 2019 г. защитава дисертация за придобиване на ОНС "доктор" на тема "Експресия на транскрипционен фактор ZBTB20 при глиални тумори на централната нервна система" към МУ- Варна. От 2020 г. е доцент към МУ- Варна и към УМБАЛ Света Марина Варна. Сертифициран патоанатом за оценка на DISH и обучител за оценка на експресия на PDL-1 при недребноклетъчен белодробен и уротелен карцином от 2017 и 2018 "Targos" Kassel, Германия и 2019 г. тумори на глава и шия.
Завършил медицина през 2001 г. защитил специалност „Обща и клинична патология“ през 2010 г. В клиниката по Обща и клинична патология работи от 2005 г, от 2006 г е асистент, а от 2021 г. е главен асистент към Катедрата по обща и клинична патология на МУ-Варна. През това време придобива професионален опит по специалността в патоанатомични лаборатории към болници във Великобритания и Швеция, където има регистрация да практикува. През 2020 г защитава дисертация в областта на диагностиката на рака на простатата. Участва в програми за молекулярна диагностика на рака на гърдата и белия дроб. Участва в болничните онкологични комисии. Автор и съавтор е на 29 публикации в български и чуждестранни медицински научни издания, участва в различни научни форуми с постери и доклади.
Роден през 1986 г. в гр. Провадия, където завършва СОУ „Димитър Благоев" с природоматематически профил. През 2011 г. завършва Медицински университет Варна. От октомври 2011 г. е назначен като ординатор в Клиниката по клинична патология на МБАЛ "Света Марина" Варна, а през месец февруари 2012 г. е избран за асистент в Катедрата по обша и клинична патология при Медицински университет Варна. През м. Ноември 2015 г. е участвал в Европейско училище по патология на тема "Nephropathology course: A Practical Workshop". През м. май 2017 г. придобива специалност по „Обща и клинична патология". През м. август 2020 г. успешно защитава дисертация на тема „Прогностични и предиктивни морфологични фактори при уротелен карцином на пикочен мехур. След конкурс през м. май 2021 г. е избран за главен асистент в Катедрата по обща и клинична патология. Научни интереси в областта на туморната патология, нефропатологията, булозни и възпалителни кожни заболявания, автоимунни заболявания и трансплантологията.
Завършва магистърска степен, специалност „медицина" към Медицински университет „проф. Д-р Параскев Стоянов" гр. Варна през 2012 г. През 2017 г. придобива специалност по Обща и клинична патология, а през 2019 г. защитава успешно дисертационен труд на тема: „Морфологична и имунохистохимична сравнителна характеристика на туморите на щитовидната жлеза“ и придобива научно звание „доктор по медицина".
Родена в град Добрич. През 2013 г. завършва магистърска степен, специалност "Медицина" в Медицински университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов" – Варна . В периода 2014 г. -2018 г. е специализант към Катедра по Oбща и клинична патология, съдебна медицина и деонтология към Медицински университет - Варна. Придобива специалност по Обща и клинична патология през декември 2018 г. Работи като лекар-ординатор към Клиника по Обща и клинична патология в УМБАЛ „Св. Марина" ЕАД – Варна от 2019 г. "
Родена през 1986 г. в гр. Павликени. Завършва средното си образование с отличие в СОУ „Бачо Киро“ град Павликени. През 2011 г. завършва специалност „Медицина“ в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна с отличие. От 2011 г. работи като лекар и хоноруван асистент в Kлиника по обща и клинична патология и Kатедра „Обща и клинична патология, съдебна медицина и деонтология” към УМБАЛ „Св. Марина”, гр. Варна. През февруари 2012 г след конкурс е зачислена като редовен асистент към Катедра по обща и клинична патология, съдебна медицина и деонтология към Медицински университет-Варна. През февруари 2018 г. успешно защитава дисертация на тема „Експресия на маркери за автофагия и некроптоза при дебелочревен карцином“ и придобива научно звание „доктор по медицина“. През декември 2018г. след успешно положен изпит придобива специалност „Обща и клинична патология“. От края на 2018 г. е избрана за главен асистент към Катедра по обща и клинична патология, съдебна медицина и деонтология на МУ-Варна.
Родена на през 1988 г. в гр.Благоевград. Придобива магистърска степен по медицина в МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов", гр. Варна с отличен успех през 2012 г. През периода 2013 г. до 2017 г. специализира Обща и клинична патология в МБАЛ „Св. Марина" Варна. Д-р Стоева е преподавател на студенти към МУ – Варна от 2015 г. Работи като лекар-ординатор към Клиника по Обща и клинична патология в МБАЛ „Св. Марина" ЕАД – Варна от май 2017 г., а от януари 2018 г. е преназначена на длъжност лекар-асистент след придобиване на специалност по Обща и клинична патология през декември 2017 г.
Роден през 1991 г. в гр. Добрич. През 2010 г. завършва Първа езикова гимназия – гр. Варна. През 2016 г. завършва магистърска степен, специалност медицина към Медицински университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов" – Варна. От 2016 г. работи като ординатор към Клиника ''Обща и клинична патология'', МБАЛ „Св. Марина", гр. Варна, а от 2017 г. е назначен като асистент към Катедра „Обща и клинична патология, съдебна медицина и деонтология" към МУ в гр. Варна. Д-р Стоев е зачислен в редовна докторантура към Катедрата по Обща и клинична патология от февруари 2019 г. на тема „Експресия на тетраспанинови маркери при доброкачествена хиперплазия и карцином на простатната жлеза“. През май 2021 г. придобива специалност по Обща и клинична патология и през юни 2021 г. е преназначен на длъжност лекар-асистент.
Завършила езикова гимназия „Гео Милев" в гр. Добрич с профил френски и английски език през 2010г. През 2016г завършва медицина в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" Варна. През септември 2016г е избрана за хоноруван асистент към Катедра по анатомия, хистология и ембриология, МУ - Варна. Започва специализация по Обща и клинична патология през февруари 2017г към МБАЛ „Св. Анна" – гр. Варна. В периода 2017 – 2018 г работи също като лекар към Център за спешна медицинска помощ – Варна. През 2018г зачислява като докторант по специалност „Патологоанатомия и цитопатология" към Медицински университет – Варна с тема на дисертационния труд : „Промени в глиални популации на човешки теленцефалон след исхемична увреда." Придобива специалност по Обща и клинична патология през 2021г. Към настоящия момент е редовен асистент към Катедра анатомия и клетъчна биология, МУ- Варна и патолог към Клиника по обща и клинична патология на УМБАЛ „Св. Марина" – Варна. Научните интереси на д-р Михайлова са насочени в областта на невронауките и мозъчната исхемия.