Клиника по нефрология
Актуални съвременни методи за диагностика на бъбречните заболявания. Съвременни терапевтични схеми за имуносупресивно и цитостатично лечение. Съвременни методи за лечение с хемодиализа, перитонеална диализа и афереза.
• Стационарна и амбулаторна диагностика на всички видове бъбречни заболявания – гломерулонефрити, пиелонефрити, диабетна нефропатия, хипертензивна нефропатия, съдови заболявания на бъбреците, кистозни бъбречни заболявания, имунни и автоимунни заболявания с бъбречно засягане, бъбречна хипертония;
• Хемодиализно лечение;
• Хемодиафилтрация;
• Ултрадифузия;
• Лечение с перитонеална диализа и нейните модификации;
• Аферезно лечение при бъбречни и други заболявания;
• Имуноадсорбция;
• Хемоперфузия;
• Имуносупресивно и цитостатично лечение при гломерулонефрити и васкулити с бъбречно засягане;
• Синхронизирана имуносупресивна и цитотостатична терапия с екстракорпорална имуномодулация;
• Лечение на неповлияваща се от медикаментозно лечение артериална хипертония и сърдечна недостатъчност;
• Лечение на неповлияващ се анемичен синдром;
• Лечение на костната болест при бъбречни заболявания;
• Диагностика на хиперпаратиреоидизъм;
• Доплерово изследване на бъбречния кръвоток;
• Подготовка за бъбречна трансплантация (БТ) от жив донор;
• Следоперативно лечение и проследяване на пациенти с БТ;
• Диспансерно наблюдение на пациенти след БТ;
• Регистрация на потенциални реципиенти за бъбречна трансплантация в ИАТ;
• Поставяне на временни и постоянни катетри за хемодиализа;
• Поставяне на катетри за перитонеална диализа;
• Провеждане на бъбречни биопсии под ехографски контрол;
• Психо-социална помощ на пациенти с бъбречна недостатъчност;
• Обучение на пациенти с хронични бъбречни заболявания и пациенти на перитонеална диализа;
• Клинични проучвания в областта на нефрологията и на методите за екстракорпорално очистване.
Подготовка на болни на хемодиализа за провеждане на бъбречна трансплантация. Психологическа подготовка преди започване на хрониодиализно лечение с пациенти и придружители, разяснителни беседи за режим и диета и лечението на хипертония, анемия и костни промени. В структурата, находяща се на ет. 1 от Психиатрични клиники са функционално обособени 3 сектора - лечебно-диагностичен с 6 зали с диализни постове:
- 1-ва зала с 3 диализни поста за HbsAg – положителни пациенти;
- 2-ра зала с 4 диализни поста за HCV - положителни пациенти;
- 3-та зала с 5 диализни поста – за серонегативни пациенти;
- 4-та зала с 11 диализни поста – за серонегативни пациенти;
- 5-та зала с 5 диализни поста – за серонегативни пациенти;
- 6-та зала с 5 диализни поста – за серонегативни пациенти и манипулационна, административен и технически складов сектор. Пет от залите са с терминал към центъра за образна диагностика за on-line получаване на всички образни изследвания и архивни резултати и терминал към клиничната лаборатория за on-line получаване на лабораторни резултати.
Разположение
Клиниката е разположена на четвъртия етаж в основната сграда на УМБАЛ „Света Марина“ и на първия етаж в сградата на Психиатрични клиники
Контакти
Началник клиника и секретариат - Тел./Факс +359-52-978311
Старша медицинска сестра и Координатор Бъбречна трансплантация - +359-52-978287
Манипулационна сестри - +359-52-978263
Зала за диализа - +359-52-978261
Координатор диализно лечение - +359-52-978383
Уникални услуги, осъществявани в Клиниката по нефрология и диализа са плазмафереза, хемоперфузия и катетеризация.
Диагностична дейност:
Екстракорпорално лечение. В клиниката се прилагат всички диагностични методи в нефрологията, а в сътрудничество с другите структури на УМБАЛ ''Света Марина'' ЕАД, всички инвазивни, неинвазивни образни изследвания, лабораторни, имунологични, микробиологични, вирусологични и хистологични изследвания.
Терапевтична дейност:
Съвременно и отговарящо на европейските стандарти хрониодиализно лечение. Водене на диализни процедури, ехографски прегледи, грижи за съдов достъп.
Диспансерна дейност:
Пациенти в преддиализен стадий.
Лекарският екип е включен в множество международни научно-изследователски проекти и в колаборация с международни научни институти по нефрология, като постоянно се сключват нови договори за проучване и се кандидатства за нови международни научни проекти.
Пункционни бъбречни биопсии с техника Био Пинсе, Core и с Tru Cut – автоматизирана техника; Микроскопско изследване на дисморфни еритроцити; Доплер-ехографско изследване на бъбречни артерии. Доплер-ехографско изследване на периферни кръвоносни съдове. Ехографско изследване на паращитовидни жлези. Синхронизирани терапии при резистентна на лечение артериална хипертония. Синхронизирана терапия при пулморенални синдроми и при бързопрогресиращи гломерулонефрити.
Дейност косервативна нефрология с 16 легла; Дейност интензивна нефрология с 4 легла; Дейност спешна диализа с 6 поста за хемодиализа; Дейност перитонеална диализа с 2 легла; Дейност афереза с 2 поста с осигурен постоянен визуален контрол по време на терапевтичните процедури; Дейност бъбречна трансплантация със зала за подготовка и наблюдение на болни – бъбречна трансплантация с 2 легла и дипансер; Зала за функционални изследвания и интервенционални методи в нефрологията. Семинарна зала за обучение на медицински персонал и на пациенти с аудиовизуална техника и терминал към центъра за образна диагностика за on line получаване на всички образни изследвания и архивни резултати. Работна зала терминал към центъра за образна диагностика за on line получаване на всички образни изследвания и архивни резултати и терминал към клиничната лаборатория за on line получаване на лабораторните резултати.
Всички болнични стаи и помещения в клиниката са климатизирани с осигуряване на постоянен температурен контрол. Всички болнични стаи имат собствен санитарен възел и баня, телевизия и щори на прозорците.
През последните години в клиниката са проведени четири пъти ремонтни работи, реновиране и адаптиране на помещенията, инфраструктурата, специализираните системи и пространствата към нововъведените дейности.
В клиниката се прилагат всички диагностични методи в нефрологията, а в сътрудничество с другите структури на УМБАЛ „Св. Марина“, всички инвазивни, неинвазивни образни изследвания, лабораторни, имунологични, микробиологични, вирусологични и хистологични изследвания.
В клиниката се провеждат почти всички съвременни терапевтични методи в нефрологията. Прилагат се всички съвременни имуносупресивни и цитостатични схеми на лечение. Провежда се съвременно лечение на възпаленията в областта на отделителната система. В областта на извънбъбречните методи на очистване на кръвта се провежда хемодиализно лечение, хемодиафилтрация, хемоперфузия. Лечение с перитонеална диализа. Стационарно и амбулаторно лечение на болни след бъбречна трансплантация. Аферезно лечение при автоимунни и метаболитни заболявания.
Диспансерно наблюдение на болни с автоимунни заболявания на бъбреците, със сателитни гломерулопатии, хронични възпалителни заболявания на отделителната система, болни с различни стадии на хронична бъбречна недостатъчност, с диабетна нефропатия. Лекарският екип е включен в множество международни научно-изследователски проекти и в колаборация с международни научни институти по нефрология, като постоянно се сключват нови договори за проучване и се кандидатства за нови международни научни проекти.
На ет. 4 в основната сграда на лечебното заведение: Ехограф от висок технологичен клас с пауер доплер и цветно кодиран доплер, Фазово-контрастен микроскоп, Стереомикроскоп за контрол на нативни тъканни цилиндри получени с бъбречна биопсия, 6 апарата за хемодиализа с пълен набор от най-високотехнологични съвременни възможности , апарат за афереза, ЕКГ-апарат с възможности за мониториране, Ехограф за доплерово изследване на бъбречни съдове и за провеждане на контролирана бъбречна биопсия, Апарати за автоматично провеждане на перитонеална диализа, Пистолет за автоматизирана биопсия под ултразвуков контрол, Еднократни игли за бъбречна биопсия-Био Пинсе, Tru Cut и Core.
На ет. 1 от Психиатрични клиники: 33 диализни поста с апарати ''Frezenius'', медицински апарат за изкуствена вентилация тип ''Амбу'', перфузори (с медицински въглен) за хемоперфузия.
Апаратурата има технически възможности за профилиране на ултрафилтрацията и електролитния състав на диализния разтвор, както и антибактериален филтър на диализния път. Профилът на ултрафилтрация се задава и контролира от дежурния лекар.
д-р ЯВОР МИТКОВ НЕДЕВ ДЕЙНОСТ ПО ДИАЛИЗНО ЛЕЧЕНИЕ:
| ![]() | Проф. д-р Светла Стайкова, д.м.н. |
Необходими клинични изследвания при постъпване на пациенти:
- кръвна картина;
- урея;
- креатинин;
- йонограма;
- общ белтък и албумин;
- урина за количество белтък и урокултура (посявка на урина за микробиологично изследване);
- ЕКГ.
Други документи при прием на пациенти:
Епикриза от пролежаване
Изследвания за носителство на HBV, HCV, HIV
Благодарствено писмо 1стр
Обучение на студенти и/или специализанти по:
В клиниката се обучават студенти по медицина V курс, медицински сестри и стажант-лекари (VІ курс). На нейната територия провеждат своя стаж студенти медици от ІІІ и ІV курс, Клиниката е база за специализиране на лекари по Вътрешни болести и Нефрология. Обучават се англоезични студенти V курс. Провеждат се всички курсове по Нефрология за придобиване на специалност по Нефрология в рамките на СДО. Обучават се докторанти по нефрология.
История на клиниката:
Клиниката по нефрология е създадена през 1973 г.
1974 г. - начало на хрониохемодиализното лечение при болни с терминална бъбречна недостатъчност (ХБН);
1978-1979 г. - въведено лечение с плазмафереза на имунонефропатии и други заболявания.
1982-1983 г. - въведен метод за лимфосорбция при остри отравяния с гъби. От същото време се извършва рутинно карбохемоперфузия при различни интоксикации, чернодробна недостатъчност и др.
1993-1994 г. - въведени методите за имуноадсорбция и липидна афереза;
2000 г. - въведен е методът на перитонеална диализа за лечение на болни с ХБЗ V ст.;
2004 г. - въведена пункционна бъбречна биопсия под ехографски контрол със стереомокроскопско наблюдение на получения биопсичен материал;
2005 г. - въведен светлинно микроскопски и фазовоконтрастно изследване на уринен седимент;
2006 г. - въведена хемодиализа с високоефективни мембрани;
2006 г. - въведена хемодиафилтрация;
2009 г. - поставено начало на бъбречна трансплантация от живи донори;
2010 г. - въведени нови системи за атравматична бъбречна биопсия;
2011 г. - въведени цветно кодирани доплерови методи и критерии за оценка кръвоснабдяването на бъбречен трансплантат;
2013 г. - въведена пункционна бъбречна биопсия под ехографски контрол със стереомокроскопско наблюдение на получения биопсичен материал на жив донор преди експлантация при медицински показания.
Друга информация:
Клиниката работи в тясно сътрудничество с:
1. Клиниката по нефрология в Университетската Инзелщпитал Берн, Щвейцария;
2. Департамента по клинична медицина в Хаукеландската университетска болница, Берген, Норвегия;
3. Клиниката по нефрология в Университетската болница Аахен, Германия. В клиниката се провеждат студии по лечение на бъбречната анемия с рекомбинантни препарати, лечение на уремичен сърбеж, уремична полиневропатия, лечение на протеинурия при болни с автоимунни и имунни заболявания, при болни с диабетна нефропатия, лечение с антагонисти на ендотелина, съвместен мултинационален научен проект по адекватност на хемодиализното лечение, прилагане на иновативни методи за лечение на бъбречната костната болет, на бъбречната анемия и на диабетната нефропатия.
В клиниката се работи по следните клинични пътеки:
Диагностика и лечение на остър и хроничен обострен пиелонефрит;
Диагностика и лечение на гломерулонефрити – остри и хронични, първични и хронични при системни заболявания – новооткрити;
Лечение на хистологично доказан гломерулонефрит – остри и хронични, първични и вторични при системни заболявания;
Диагностика и лечение на остра бъбречна недостатъчност.
Регистри:
Клиниката съхранява 15-годишни бази данни от регистри за наблюдение на пациенти от:
- програма бъбречна биопсия;
- програма гломерулонефрит;
- програма хронично бъбречно заболяване;
- програма лечение на реналан анемия;
- програма диабетна нефропатия.
Началник клиника и секретариат - Тел./Факс +359-52-978311
Старша медицинска сестра и Координатор Бъбречна трансплантация - +359-52-978287
Манипулационна сестри - +359-52-978263
Зала за диализа - +359-52-978261
Координатор диализно лечение - +359-52-978383