Акценти
Клиниката по ревматология към УМБАЛ „Света Марина“ е най-голямата в Североизточна България, разполагайки със стационар от 50 легла. В клиниката се обслужват пациенти над 18 годишна възраст както от Североизточна България, така и от цялата страна. Средно годишно се осъществяват над 2500 хоспитализации на пациенти с ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, псориатичен артрит, подагра, артрозна болест, системен лупус еритематодес, миозити, прогресивна системна склероза, системни васкулити и др
Клиничната дейност се провежда съобразно изискванията на съвременните медицински стандарти, като терапевтичните резултати са съпоставими с тези, съобщавани от водещите в световен мащаб ревматологични центрове, както и с тези на другите водещи ревматологични клиники в България.
От своето основание до днешни дни Клиниката по ревматология се отличава със своя ангажимент и стремеж към предоставяне на качествени грижи за пациентите. Въведени са алгоритми за работа при различни групи болни, използвани са възможностите на имунологичната диагностика и патоморфология на системните заболявания на съединителната тъкан. Колективът на Клиниката е част от европейската и българската ревматологична общност и активно участва в световни, европейски, национални и регионални ревматологични форуми.
Сред основните акценти в дейността са клинична диагностика на ревматичните заболявания, висококвалифицирана лечебна дейност, интерпретация на образните методики в специалността, ехоскопия на околоставни връзки и стави, артроцентези, лечение с биологични средства (anti-TNF, anti IL-6 и др.), пулсова терапия с кортикостероиди и цитостатици.
Лекарски екип
Доц. д-р Цветослав Антонов Георгиев, д.м. - Началник клиника
Доц. д-р Таня Кирилова Шивачева, д.м.
Д-р Светлана Христова Христова, д.м., главен асистент
Д-р Светослав Павлов Димитров, д.м., главен асистент
Д-р Георги Александров Герганов, асистент
Д-р Симона Богданова-Петрова, д.м., главен асистент
Д-р Силвия Йорданова Куцарова – Димитрова
Д-р Росина Тодорова Моралийска
Д-р Жаклин Руменова Апостолова, асистент
Д-р Десислава Кирилова Симеонова
Д-р Боряна Христова Касапска
Клинични пътеки и процедури
Клинични пътеки | |
№ | Наименование на КП |
89,1 | Диагностика и лечение на системни заболявания на съединителната тъкан при лица над 18 години |
89,3 | Диагностика и лечение на системни заболявания на съединителната тъкан при лица над 18 години - с усложнения |
90,1 | Диагностика и лечение на възпалителни ставни заболявания при лица над 18 години |
91 | Диагностика и лечение на дегенераптивни и обменни ставни заболявания |
999 | Наблюдение до 48 часа в стационарни условия след проведена амбулаторна процедура |
Амбулаторни процедури | |
№ | Наименование на АПр |
33 | Парентерална инфузия на лекарствени продукти по терапевтична схема |
38 | Oпределяне на план на лечение и проследяване на терапевтичния отговор при пациенти, получаващи скъпоструващи лекарствени продукти по реда на чл. 78, т. 2 ЗЗО |
42 | Амбулаторно наблюдение/диспансеризация на пациенти с възпалителни полиартропатии и спондилопатии |
99 | Предсрочно изпълнение на дейностите по КП… |
Апаратура
Клиниката по ревматология разполага с апарат за ставна ехография и капиляроскоп, както и необходимите за ежедневната й дейност: централна клинична лаборатория, имунологична лаборатория с възможности за съвременна ELISA методика, високочувствителни съвременни образни методики - ехоскопия на стави и околоставни структури чрез модерен УЗ доплеров апарат, разположен на територията на клиниката, с възможност за придвижване до леглото на болния, капиляроскоп, осъществяват се артроцентези и артроскопии чрез модерен артроскоп, разположен на територията на болницата, два ЯМР апарата, КАТ, ПЕТ скенер, конвенционална рентгенография, радиоизотопна костна сцинтиграфия, ПЕТ, възможности за биопсия и патоморфологично и имунохистохимично изследване на тъкани.
На разположение на клиниката е цялата високотехнологична апаратура, налична в лечебното заведение. УМБАЛ „Света Марина“ - Варна е с отлична осигуреност от гледна точка на видовете и състоянието на медицинската апаратура, която дава възможност за извършване на диагностични и лечебни дейности с много високо качество и в съответствие със съвременното развитие на технологиите в медицината.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
- Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
- Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
- Циклотронен комплекс;
- PET-CT скенер;
- SPECT-CT скенер;
- 2x576 -срезов компютърен томограф Somatom Force, последно поколение;
- Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
- 2D и 3D лапароскопска апаратура;
- 4D ехографски апарата;
- Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
- Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
- Най-съвременна техника за генетични тестове;
- Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
- Доплер-ехограф от последно поколение;
- Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
- Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
- Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
- Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
- Лаборатория по транслационна медицина;
- Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
В Клиниката по ревматология се обучават студенти по медицина, дентална медицина, здравни грижи и кинезитерапия, стажант-лекари, докторанти и специализанти.
Обучението представлява интегрална част от ангажимента на клиниката за предоставяне на висококачествена и компетентна медицинска помощ, както и за усъвършенстване на здравната система.
В клиника се организират и специализирани курсове по ставна ехография, капиляроскопия, разчитане на образни изследвания, артроцентеза и др.
Лекарите ежегодно участват в курсове за повишаване на квалификацията към Европейския алианс на асоциациите по ревматология (EULAR), както и в работни групи към европейската организация и Българското дружество по ревматология. Варненските ревматолози представляват България всяка година на европейския подиум, представяйки своите значими постижения и научни трудове на конгреса на EULAR.
Интересно
Клиниката по Ревматология е наследник на отделението по ревматология, създадено през м.11, 1987 г. към Катедрата по Вътрешни болести, Клиника по кардиология и ревматология, разполагащо с 30 болнични легла. За първи път гр. Варна разполага с 30 легла за ревматично болни. Още с откриването на отделението се въвеждат алгоритми за работа при различни групи болни, използват се възможностите на имунологичната диагностика и патоморфология на системните заболявания на съединителната тъкан. Колективът бързо навлиза в ревматологичната наука, става част от Българската ревматологична общност и редовно се изявява на Национални форуми. Варненската Ревматология е била забелязана с актуалните си за времето публикации, с постиженията си при диагностика и лечение на сложни диагностични и терапевтични болни. Днес тя е единствена в Североизточна България, приема ежегодно над 2500 болни, прилага съвременни методи на диагностика и лечение в ревматологичната практика, защитила е ниво III на компетентност и има отлична оценка при акредитацията си.
https://www.youtube.com/watch?v=qHa3qiYPUvk Предизвикателствата на съвремието пред ревматолозите
Контакти
Началник Клиника | 052 978 509 |
Старша медицинска сестра | 052 978 315 |
Манипулационна зала | 052 978 278 |
Лекарски кабинет | 052 978 286 |
Диагностично-консултативен приемен кабинет | 052 978 823 |
Технически сътрудник | 052 978 310 |
Е-mail: [email protected] |
Разположение
Ет. 7, в основната сграда на УМБАЛ „Света Марина”, крило изток.
Завършва Първа езикова гимназия, гр. Варна през 2006 г., Mедицина през 2012 г. и защитава дисертационен труд през 2018 г. в Медицински университет – София. В същата година придобива специалност по ревматология. Преминал е курс по образна диагностика в ревматологията в Брюксел, Белгия и Амстердам, Нидерландия, курс по ставна ехография под егидата на EULAR – нива Basic и Intermediate, курсове в областта на ревматологията в Гьотеборг, Швеция и Тур, Франция. Отличен е с приз за “Лекар, на който вярваме” на вестник 24 Часа за 2019 г., 2020 г. и 2021 г. От 01.2022 г. заема академичната длъжност “Доцент” в Първа катедра по вътрешни болести, МУ-Варна, а от 11.2023 г. е Началник на Клиника по ревматология към УМБАЛ "Свeта Марина" – Варна.
Работил е в УМБАЛ „Св. Ив. Рилски“ и МБАЛ „Сердика“, гр. София. Участва в редакторските колективи на редица престижни международни журнали като Rheumatology International (асоцииран редактор), SN Comprehensive Clinical Medicine, World Journal of Clinical Cases, българското списание Ревматология (редактор) и др. Участва в множество български и международни курсове по мускулно-скелетна ехография и образна диагностика. Има над 60 публикации в престижни български и международни медицински списания и над 500 международни цитати. Рецензирал е над 300 статии за едни от най-престижните научни списания в областта на ревматологията и медицината. Печели награди през 2019 и 2021 г. за най-добър рецензент на Корейската академия на медицински науки. Участва в съставянето на българския консенсус по остеоартроза на Българското дружество по ревматология, както и европейските препоръки за нефармакологично лечение на остеоартроза. Членува в БЛС, БДР, EMEUNET. В 2021-2024 г. влиза в състава на управителния подкомитет по образование към EMEUNET.
Завършила медицина в Медицински университет - София през 1982 г., асистент по ревматология към Катедрата по Вътрешни болести от 1989 г. Придобити специалности: Вътрешни болести през 1989 г.; Ревматология през 1997 г. Публикации в периодичен специализиран печат над 45. Участия в международни и национални конгреси и конференции над 50. През 2019 год. защитава дисертационен труд на тема: "Изследване на клиничната активност на ревматоидния артрит при болни провеждащи лечение с биологични средства" и придобива научно звание " доктор по медицина". През м. септември 2020 год. заема АД Доцент. Ръководител на Учебния сектор по ревматология към Първа Катедра по Вътрешни Болести и Началник на клиника по Ревматология към УМБАЛ „Св. Марина". Разработва и въвежда в практиката регистър на болни от Ревматоиден артрит, които се лекуват с биологични медикаменти в амбулаторни условия. Квалификации в областта на ехографска диагностика на опорно-двигателния апарат. Основните й научни интереси са в областта на: Реактивен артрит - етиопатогенеза и лечение; Ревматоиден артрит — лечение с НСПВС, синтетични и биологични болест-модифициращи медикаменти, активност и прогноза. Рецензент към национални и международни ревматологични списания.
Завършва медицина в МУ - Варна през 1998 г. От 2005 г. е асистент в МУ - Варна, Катедра по Обща медицина. От 2011 г. работи като ординатор в Клиниката по Ревматология на УМБАЛ „Света Марина" – Варна. Придобити специалности - Вътрешни болести, Ревматология, Обща Медицина. През 2017 г придобита квалификационна степен - доктор по медицина.
Роден през 1983 г. в гр. Варна. Завършва с отличен успех Пета гимназия с преподаване на чужди езици „Йоан Екзарх", гр. Варна през 2002 г. Завършва медицина с отличен успех в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – гр. Варна през 2008 г. и е удостоен с наградата „Златен Хипократ" и право на специализация по избор. От 2008 г. започва работа като ординатор, а от 2009 г. е специализант по Ревматология в Клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Света Марина", гр. Варна. В периода 2011-2013 г. е бил хоноруван асистент по Ревматология към УС по Кардиология и Ревматология. През 2013 г. след спечелен конкурс е назначен като асистент по Ревматология към УС по Кардиология и Ревматология. През 2013 г. придобива специалност Ревматология.
В периода на специализацията си посещава редица курсове: 09/2011 - ISDC Bone Densitometry Course – София, България, 09/2012 - Курс в областта на спондилоартритите в болница Шарите, Берлин, 07/2012 - Курс в областта на спондилоартритите в Загреб, Хърватска, 03/2012 - Курс по епидемиология и медицинска статистика в Университета в Абърдийн, Шотландия, 06/2012 - Курс по мускулоскелетна ултрасонография, 2012-2014 - Онлайн курс по Ревматология за период от 2 години, ръководен от Европейската лига за борба срещу ревматизма (EULAR). През 2022 г. защитава успешно дисертационен труд в сферата на аксиалния спондилоартрит. Рецензент в списание Rheumatology International. Основни интереси в областта на спондилоартрит, ревматоиден артрит и подагра.
Роден е през 1986 г. в гр. Варна. Завършил е I-ва Езикова гимназия във Варна и Медицински Университет София през 2011 г. Придобита специалност – Ревматология през 2019г. Работил е като ординатор в спешно приемано отделение на УМБАЛ „Св Марина“ (2012-2014). Работи в Ревматологична клиника към УМБАЛ „Св Марина“ от 2014 година. Асистент към Катедра по пропедевтика на вътрешните болести от 2019г. С квалификация и интерес в областта на ехографската диагностика на опорно-двигателния апарат. Научни интереси в областта възпалителните ставни заболявания: Лечение на ревматоиден артрит с биологични средства; кардио-васкуларна ко-морбидност при болни с възпалителни ставни заболявания.
Родена е през 1984 г. в гр. Кочани, Р. Македония. Завършва с отличен успех средно образование в Математическата гимназия в родното място. През 2009 г. завършва медицина с отличен успех в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – гр. Варна и е удостоена с наградата за отличник на чуждестраните студенти с право на специализация по избор. От 2010 г. е назначена като ординатор в клиника по ревматология – Варна, а през 2012 г. е зачислена за специализация по ревматология към същата клиника. Придобива специалност по ревматология през 2017 г. От 2015 г. след спечелен конкурс е назначена като асистент в Катедрата по клинични и медицински науки към Факултета по дентална медицина. През 2018 г. става редовен асистент към Първа катедра по вътрешни болести - УС Ревматология на МУ Варна.
Основните и професионални и научни интереси са в областта на ранната диагностика и консервативно лечение на възпалителните ставни заболявания. Притежава сертификат по ставна ехография на Европейската лига против ревматизъм; участва в множество български и интернационални курсове, участвала е като рецензент в списание Rheumatology International. Защитава успешно дисертационен труд в областта на ревматичната болка през 2023 г.
Завършила медицина през 1994г. Придобита специалност по Вътрешни болести - 2000г. Придобита специалност по Ревматология - 2002г. Интереси - Колагенози - диагноза и лечение.
Родена през 1989 г. Завършва с отличен успех средното си образование в Немска езикова гимназия „Гео Милев“, гр. Добрич. Изучава медицина в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – гр. Варна от 2008 г. до 2015 г., като приключва следването си с отличен успех. От 2016 г. специализира ревматология в Клиниката по Ревматология в УМБАЛ Св. Марина, гр. Варна. През 2020 г. придобива специалност по Ревматолгия. Д-р Моралийска проявява професионални и научни интереси в областта на ранната диагноза, адекватното проследяване и лечение на болните с възпалителни ставни заболявания и системни заболявания на съединителната тъкан. Участвала е в национални и международни научни конгреси. Притежава сертификати за проведени курсове по „Мускулно-скелетна сонография“, „Капиляроскопия при ревматичните заболявания“, „Остеодензитометрия“, „Образни изследвания на опорно-двигателния апарат“.
Родена е в гр. Варна през 1995 г. Завършва средно образование през 2014 г. в Първа езикова гимназия с английски и немски език, а висше образование - в Медицински университет - гр. София през 2021 г. От м. март 2021 г. специализира Ревматология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, Клиника по ревматология в гр. София. От м. април 2023 г. е асистент към Първа катедра по вътрешни болести, УС по ревматология. Част от екипа на УМБАЛ "Света Марина" ЕАД - Варна от 2023 г.
Завършила Английска езикова гимназия "Гео Милев" в гр. Русе през 2001 г. В Медицински университет "Проф. Д-р Параскев Стоянов" град Варна приключва обучението си по медицина през 2008 г., през 2016 г. придобива магистърска степен по Здравен мениджмънт, а към настоящия момент е специализант към Клиниката по ревматология. Работила 15 месеца в ЦСМП Варна, 3 години и половина в Противошокова зала на Спешно отделение на МБАЛ "Света Анна-ЕАД" град Варна, в някои от неотложните кабинети на територията на град Варна за периода 2008 -2012 г., 3 сезона като лекар към Водно-спасителна служба на Централен плаж Варна. От м.03.2012 г. назначена на длъжност лекар в Мултипрофилно спешно отделение за възрастни към УМБАЛ "Света Марина ЕАД" град Варна. Професионалните й интереси са насочени към ревматология, кардиология, реанимация и травматология.