Втора клиника по инфекциозни болести е уникална лечебно-диагностична в Североизточна България за специализирана помощ за инфекциозни болести, включваща бърза клинична диагноза и своевременно лечение, при минимален болничен престой, спазване правилата на добрата медицинска практика и предотвратяване на вътреболнични инфекции и усложнения.
Инфекциозните заболявания са глобално разпространени и засягат всички възрастови групи. Значими са за здравния и социалния статус на хората. Своевременната и адекватна инфекциозна диагноза е изключително важна, гарантира ранно, персонализирано и подходящо лечение, преди да са настъпили тежки и необратими увреждания.
В клиниката се прилагат съвременна антибиотична политика и консултиране в тази област, приоритетни дейности за ограничаване на заразните заболявания в региона и страната, съобразно националните стандарти и изискванията на ECDC /Европейски център за контрол и лечение на заразните болести/, своевременно и прецизно уточняване етиологията на нозологичната категория вирусни хепатити, прилагане на съвремнни терапевтични програми, вкл. приложение на пегилиран интерферон при остри вирусни хепатити, безотказно, денонощно консултиране и приемане на пациенти за лечение и диагностика на всички видове остри инфекциозни заболявания.
Втора клиника по инфекциозни болести осъществява безотказно, денонощно консултиране и приемане на пациенти за лечение и диагностика на всички видове остри инфекциозни заболявания. Приоритетни дейности на клиниката са свързани с ограничаване на заразните заболявания в региона и страната, съобразно националните стандарти и изискванията на ECDC /Европейски център за контрол и лечение на заразните болести/.
Диагностика и лечение на остри и хронични вирусни, бактериални, спирохетни, микотични и паразитни менингити, менингоенцефалити и миелити при лица над 18 години
57,2
Диагностика и лечение на остри и хронични вирусни, бактериални, спирохетни, микотични и паразитни менингити, менингоенцефалити и миелити при лица под 18 години
76,1
Диагностика и лечение на хронични чернодробни заболявания за лица над 18- годишна възраст
76,2
Диагностика и лечение на хронични чернодробни заболявания за лица под 18- годишна възраст
98
Диагностика и лечение на остро протичащи чревни инфекциозни болести с диаричен синдром
99
Диагностика и лечение на инфекциозни и паразитни заболявания, предавани чрез ухапване от членестоноги
100
Диагностика и лечение на остър вирусен хепатит А и Е
101
Диагностика и лечение на остър вирусен хепатит В, С и D
102
Диагностика и лечение на паразитози
103
Диагностика и лечение на покривни инфекции
104
Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания - остро протичащи, с усложнения
105
Диагностика и лечение на вирусни хеморагични трески
999
Наблюдение до 48 часа в стационарни условия след проведена амбулаторна процедура
Амбулаторна процедура
№
Наименование на АПр
99
Предсрочно изпълнение на дейностите по КП…
Апаратура
Централна кислородна инсталация, преносими ЕКГ – апарати, монитори за наблюдение на тежко болни, ехограф. На разположение на клиниката е цялата високотехнологична апаратура, налична в лечебното заведение. УМБАЛ „Света Марина“ - Варна е с отлична осигуреност от гледна точка на видовете и състоянието на медицинската апаратура, която дава възможност за извършване на диагностични и лечебни дейности с много високо качество и в съответствие със съвременното развитие на технологиите в медицината.
Водещите технологии в УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД - Варна са:
Последно поколение роботизирана система Da Vinci Xi;
Два линейни ускорителя и трети с възможност за радиохирургия;
Модулна радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на Галий 68;
2D и 3D лапароскопска апаратура;
4D ехографски апарата;
Ядрено-магнитен резонанс - 1,5 Tz и 3 Tz;
Секвенатор от последно поколение за извършване на ДНК анализ;
Най-съвременна техника за генетични тестове;
Урологична лазерна ендоскопска аппаратура;
Доплер-ехограф от последно поколение;
Ангиографска лаборатория към Първа клиника по кардиология;
Ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания;
Комбинирана невронавигационна система с електромагнитно и оптично проследяване и стереотактична рамка за осъществяване на дълбока мозъчна стимулация и други стереотактични процедури;
Дигитален скенер за хистологични препарати с висок капацитет - 400 препарата на зареждане, осигуряващ електронен образ, позволяващ дистанционни достъп и консултации;
Лаборатория по транслационна медицина;
Графично-скопичен рентгенов апарат от последно поколение.
Обучение
Образователната дейност обхваща подготовката на студенти по специалностите инфекциозни болести, епидемиология, медицинска паразитология и тропическа медицина за професионална квалификация “лекари дентална медицина (образователно квалификационна степен “магистър”), с програми на българоезично и англоезично обучение. Подготвят се бакалаври по здравни грижи - медицински сестри и акушерки; магистри по управление на здравните грижи; професионални бакалаври в Медицински колеж - клинични лаборанти, инспектори по обществено здраве, социални грижи.
Катедрата е база за обучение на специализанти по инфекциозни болести, медицинска паразитология и обща медицина. Провеждат се тематични курсове и индивидуално обучение за СДО по проблемите на: Тропическа медицина, Инфекциозни болести и бременност, Емергентни инфекции, ХИВ и СПИН, Ваксинопредотвратими болести, Остри вирусни В и С хепатити, Паразитози.
Интересно
Създава се през 1960 г. като общинско заведение за лечение на инфекциозно болни, със специално построена за целта сграда. След създаването на Медицински институт е негова първа собствена клинична база.
От м. септември 2000 г. Инфекциозна клиника като цяло е структурна единица на УМБАЛ “Света Марина” ЕАД /Зап. на МЗ №РД 18-82, София, 31.08.2000г./., а от 01.01.2011 г. е утвърдена в обновената структура на УМБАЛ “Света Марина” ЕАД, Варна със Заповед на Изпълнителния Директор № Р-493/28.12.2010 г.
Специалист инфекциозни болести. Завършила медицина във ВМИ-Варна през 1980 г. От 1983 г. асистент към Катедрата по инфекциозни болести и епидемиология на МУ- Варна. От 1988 г. с придобита специалност инфекциозни болести. Допълнителна квалификация - абдоминална ехография, одитор по Наредба 18. Републикански консултант за Североизточна България. Има редица публикации и участия в научни форуми, основни научни разработки в областта на инфекциозната хепатология, трансмисивните инфекциозни заболявания и психосоматика при инфекциозно болните, автор на монография “Преживяване на инфекциозна болест”. Защитава дисертация през 2015 г. на тема: ,,Психологичен баланс на хоспитализирания пациент с инфекциозна болест“, с научно звание ,,доцент“ към Катедрата по инфекциозни болести и паразитология.
Началник е на Втора клиника по инфекциозни болести към ,,УМБАЛ Св. Марина“. Лекарският екип е съставен от специалисти по инфекциозни болести и детски болести, с допълнителна квалификация абдоминална ехография и интензивно лечение на инфекциозно болни. Член е на Дружеството на инфекционистите; включен е в групите за актуализиране на консенсусите за лечение на остри вирусни хепатити, трансмисивните инфекции и инфекциозните диарии; в Програмата на СЗО за борба със СПИН, туберкулоза и малария.
Специалист по инфекциозни болести. Завършила медицина във ВМИ - Варна през 1985 г. От 1996 г. с придобита специалност инфекциозни болести. Допълнителна квалификация - абдоминална ехография.